Northlines Logistics

Northlines Lojistik Yoluna Emin Adımlarla Yürüyor

Ağırlıklı olarak İskandinav ülkelerine hizmet veren “Northlines Lojistik” yoluna emin adımlarla yürüyor. “Rota Oluşturuldu” misyonuyla hareket eden firma, verdiği hizmetle kısa sürede müşterilerinin güvenini kazanmayı başardı.

Sektörde 1 yıl önce kurulmasına rağmen ağırlıklı olarak İskandinav ülkelerine hizmet veren “Northlines Lojistik” yoluna emin adımlarla yürüyor. “Rota Oluşturuldu” misyonuyla hareket eden firma, verdiği hizmetle kısa sürede müşterilerinin güvenini kazanmayı başardı. 

Firmanın kurucu ortakları Batuhan KAYIKÇI ve Burak KILINÇ, firmanın faaliyetleri ve hedefleri hakkında çarpıcı bilgiler paylaştı. Sosyal sorumluluk projeleriyle de ön plana çıkan firma, sektörde ilk ve tek UNICEF’in Platin Kanat Destekçisi olma özelliği taşıyor.

Kendinizden bahseder misiniz? Sektöre nasıl giriş yaptınız?

Batuhan Kayıkçı: Sektöre 2004 yılında giriş yaptım. Lojistik işiyle uğraşan bir aileden geliyorum. Üniversite eğitimimde tez olarak lojistiği tercih ettim. Bir zamanlar tırların gidip gelmesi olarak baktığımız sektörün sonradan çok farklı bir kavram olduğunu öğrendim. Bitirme tezimde şunu gördüm ki lojistik aslında Türkiye’de çok büyük bir önem taşıyor. Türkiye’nin gerek konumu gerek bağlantı noktalarının üzerinde olması gerçekten büyük avantaj sağlıyor.

Sizin için başarının sırrı nedir?

Batuhan Kayıkçı: Biz şunu gördük eğer işinizi iyi yapıyorsanız, insanlara güven verebiliyorsanız ve iyi bir hizmet verip sözünüzü tutabiliyorsanız ki nakliyecilikte bunu yapmak çok zordur o zaman başarı kaçınılmaz oluyor. Biz bunu uzun yıllar boyunca sağladık daha sonra belli bir birikim ve tecrübe ile şimdiki şirketimiz olan ‘Northlines Lojistik’ firmasını kurduk. Biz şirketi kurarken bu ismin bir handikap oluşturup oluşturmayacağı konusunda bir endişe duyduk. Fakat her yerin bir kuzeyi var diyerek hareket ettik vve bilgi birikimiz ile edindiğimiz tecrübemizi yeni kurulan şirketimize aktardık.

Hangi bölgelere taşımacılık hizmeti sunuyorsunuz?

Batuhan Kayıkçı: Northlines adı üstünde kuzey hatları biraz orada da çok belirleyici oldu. Bizim uzmanlık alanımız başta İskandinavya bölgesi hattındaki ülkeler olan; Norveç, İsveç, Danimarka ve Finlandiya gibi ülkeler. Şirketimizi de bu yöne hizmet vermek üzere kurduk.

“Northlines Lojistik olarak ağırlıklı olarak İskandinav ülkelerine taşımacılık yapıyoruz.”

Şu anda aldığımız geri dönüşler güzel, ağırlıklı olarak haftalık, düzenli parsiyel   çıkışlarımız olmakta. Taşımacılığı tamamen İskandinav ülkelerine yapıyoruz ama talep gelirse çok ciddi tedarik ağımızdan dolayı diğer bölgelere de taşımacılığımızı yapıyoruz. Sadece İstanbul ve çevresinden değil sanayinin gelişmiş olduğu Gaziantep, Adana, Doğu Anadolu, İç Anadolu bölgelerinde araç tedariki kısmında ciddi bir gücümüz mevcut.

Firma olarak hedefleriniz nelerdir? Hedefimiz kuzeyi olan her yere gidebilecek bir şirket olmaktır. Güçlü olduğunuz yerde hizmet sağlamakla daha zayıf olduğunuz yerde hizmet sağlamak arasında bir fark vardır.  Biz burada göstermiş olduğumuz kaliteliyi aynı seviyede tutabileceğimiz hatlarda bu işi yapmak istiyoruz. Tabi ki şu anda taşımacılık modlarına yeni eklenen bir ıntermodal taşımacılık var. İskandinav ülkelerinde bu taşımacılık daha etkili olamadı bu durum bizim için avantaj sağlıyor.

“İskandinav ülkelerine taşımacılık yaparken rakiplerimizden bir adım öndeyiz.”

İskandinav ülkeleri özellikle kışın çok zor olan bir bölge. Belirli kurallar çerçevesinde bu taşımacılık işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Örneğin; Norveç’te 7 takım zincir isterken Avrupa’nın herhangi bir ülkesi kış aylarında zincir istemiyor. Bu prosedürü bilmeden Norveç’e ayak basan firmalar çok sıkıntı yaşadı, biz bölgeyi çok iyi biliyoruz bundan dolayı hem rakiplerimizden bir adım öndeyiz hem de bildiğimiz yerde çözümleri çok daha rahat bir şekilde sunabiliyoruz.

Daha çok hangi ürünleri taşıyor ve müşterilerinize ne tür hizmetler sunuyorsunuz?

Batuhan Kayıkçı: Taşınan ürün yelpazesi çok geniş olmak ile beraber şu an ağırlıklı olarak tekstil, kimyasal, kozmetik, cıvata, mobilya ve cam gibi ürünlerinin taşımacılığını yapıyoruz. Ayrıca yine ilgili ülkelere gabari dışı taşımacılık hizmetimiz de mevcut. Northlines dünyanın pek çok yerine nakliye hizmeti sunmaktadır. Nakliyeler kara, hava ve deniz alanında hızlı ve güvenli nakliyeler için uygun çalışmalar gerçekleştirmektedir. Hizmetlerimiz özellikle karayolu taşımacılığı ve denizyolu taşımacılığı üzerine iken havayolu taşımacılığı da isteğe bağlı olarak kapsamımızda yer almaktadır. İntermodal taşımacılık, yurt içi taşımacılık, depo ve antrepo hizmetleri verdiğimiz hizmetlerden sadece bir kısmıdır. Minivan taşımacılığı, nakliyat emta sigortası ve gümrük müşavirliği hizmetlerimiz ise uluslararası nakliyatta da aktif çalışma içinde olduğumuzu göstermektedir. Aynı zamanda bu hattı bilen uzman firmalarla partnerliğimiz var.

Burak Bey, kaç yıldır bu sektördesiniz, firmanın kuruluş aşamasını anlatabilir misiniz?

Burak KILINÇ : Yaklaşık 15 yıldır da bu işi profesyonel olarak yapıyorum. İşin mutfağından geldim aile şirketi olan firmamızdan ayrı olarak Northlines firmasını kurduk.  Kurduğumuz firmayla, kısa sürede iyi işlere imza attığımızı düşünüyoruz.

Şu an kaç kişi çalışıyor şirketinizde?

Burak KILINÇ : 8 kişilik bir çalışma ekibimiz var bu sayı önümüzdeki yıl içerisinde, 20’ye yakın olacak. Çünkü bizim hedefimiz ilk başta bu yola çıkarken doğru insana ve teknolojiye yatırım yapmaktı. Uzman, kendi alanında işini bilen, profesyonel kişilerden oluşan bir ekibiz. Çünkü biz görülmeyen bir şey satıyoruz; hizmet satıyoruz. Bu işin en önemli kısmı operasyonel kısımdır. Biz görünen bir şey satmadığımız için buradaki müşterinin bilgilendirmesinden tutun, operasyonel kısmın bilgi olarak aktarılması, çalıştığımız İskandinav ülkelerindeki müşteri yapısı zamanında doğru bilgiye önem veren çok büyük bir kitle, bizde bu yolun iyi bir operasyon sürecinin doğru bilgilendirmeden geçtiğini düşünüyoruz.

“Müşterilerimizin bir sıkıntısı olduğu zaman çözüm üreterek her zaman yardımcı oluyoruz.”

Sizi diğer firmalardan ayıran kriterler nelerdir? Müşterilerinize ne tür kolaylıklar sağlıyorsunuz?

Burak KILINÇ : Müşteri ziyaretinde bulunduğum zaman, birçok müşteri fiyat odaklı olabiliyor. Ben bu sektörde sıkıntı olmaz dersem yalan söylemiş olurum. Müşterilerime söyleyeceğim en önemli şey bir sıkıntı olduğu zaman biz buradayız. Çözüme en hızlı nasıl ulaşılabilirse, bu şekilde size hizmet sağlayabilirim. Yoksa iş söyle olur böyle bunları herkes sağlıyor. Karşı tarafa verebileceğiz güven çok önemli, bu sözlerin arkasında durabilmek çok önemli.